BİLGİLER

KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCAN

Ekocan organik solucan gübresi ürütim tesislerinde yetiştirilen kırmızı kalifornia solucanları koyu kırmızı renktedir. Toprak solucanlarına göre daha ince ve küçükür. Bu sebeble heraket kalibiyeti fazladır. Buna bağlı olarak beslenmesi ve kompost üretimi fazladır. Üremeleri diğer solucanlarına göre fazladır. Yetişkin solucanlar 6 ile 8 cm uzunluğunda olurlar. Ortalama 0,8 – 1 gram ağırlığına sahip olurlar. Yaklaşık 5 ile 6 sene yaşarlar.Uygun ortam koşullarında yani nemi, sıcaklığı iyi ayarlandığı takdirde 3 ayda iki katına çıkarlar.

Sıcaklık: 20-25 derece
Nemi : 80-95%

Solucan Ne Yer : Yumurta Kabuğu, Çay ve Kahve Posaları , Ufalanmış karton , Ağır Gübresi, Meyve ( Elma Armut Muz Vb. ) Patates Kabukları, Yeşil Gıdalar ( Marul, Havuç Vb. )

SOLUCAN GÜBRESİ (VERMİKOMPOST)NEDİR

Kırmızı kaliforniya kültür solucanlarının dışkılarından elde edilen %100 organik solucan gübresi özellikle sebze,meyve ve süs bitkilerinin verimini,dayanıklılığını,kalitesini arttırırken doğal aromasını,nefasetini kazandırır,kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.

Solucan gübresi 50 yılı aşkındır dünyanın tarımda gelişmiş bir çok ülkesinde kullanılmaktadır.Özel bir solucan olan kırmızı kaliforniya solucanın gübresi,bu üstün nitelikle gübre özelliğine,solucanların sindirim sistemleri ve yüzeylerindeki sölom sıvısı sayesinde ulaşırlar.

Tarım türkiye ekonomisinin lokomotifi olmalıdır.Topraklaımızda organik madde yok denecek kadar azdır.Öncelik olarak topraklarımızdaki organik madde özelliğini artırmak buna bağlı olarak veim ve kalite de artmış olacaktır.